Miami Heat obranili naslov prvaka NBA lige

0

Košarkaši Miami Heata obranili su naslov prvaka NBA lige pobijedivši u odlučujućoj, sedmoj utakmici finala na svom domaćem parketu San Antonio Spurse 95:88.

Utakmica je bila neizvjesna do posljednje četvrtine, točnije do same završnice, kada je LeBron James odveo svoju momčad do novog naslova.

San Antonio je nakon trice Kawhija Leonarda dvije minute prije kraja zaostajao 90:88, a nakon toga nisu se uspjeli više približiti. Tim Duncan promašio je dva šuta preko Shanea Battiera 50-ak sekundi prije kraja za izjednačenje, dok je James pogodio šut 27 sekundi prije kraja i potom u sljedećem napadu Spursa ukrao loptu.

Upisao je James 37 poena (šut iz igre 12/23, uz 5 trica), uz 12 skokova, 4 asistencije i 2 ukradene lopte, što mu je i donijelo naslov najkorisnijeg igrača (MVP) finala. Ukupno je u finalnoj seriji ostvarivao prosjek od 25,3 poena, 10,9 skokova i 7 asistencija uz 44,7% šuta iz igre.

Sjajnu pratnju imao je u Dwyaneu Wadeu koji je ubacio 23 poena uz 10 skokova, a njih su dvojica kombinirano ubacili 10 od zadnjih 13 poena Heata. Valja također istaknuti odličnog Battiera koji je 18 svojih poena ubacio iz šest trica, kao i Marija Chalmersa koji je bio posljednji dvoznamenkasti igrač Heata sa 14 poena. Kod gostiju je Tim Duncan bio najefikasniji igrač s 24 poena i 12 skokova, Kawhi Leonard je dodao 19 poena i 16 skokova, Manu Ginobili 18 poena.

Miami je postao prva momčad koja je obranila naslov u NBA ligi nakon Lakersa 2009/10, kao i prva momčad koja je pobijedila Spurse u velikim finalima (dosad su imali četiri naslova iz četiri finala). Spursi su pokušali postati prva momčad koja je dobila sedmu utakmicu u gostima u velikim finalima od Washingtona (protiv Seattlea) i 1978. godine, ali su njihovi veterani posustali u završnici. (foto: Keith Allison / wiki)