Hrvatska ide u Brazil!

0

Odličnom predstavom u uzvratnoj utakmici playoffa za svjetsko prvenstvo, igrači Nike Kovača su rezultatom 2:0 pobjedili Island i osigurali odlazak u Brazil. Strijelci za Hrvatsku bili su Mandžukić u 27. i Srna u 47. minuti susreta.

Od samog početka utakmice Hrvatska je konačno odigrala borbeno i taktički odlično posložena, gdje je svaki igrač točno znao što treba napraviti. Na kišovitom Maksimiru se skupilo nešto više od 20 tisuća gledatelja koji su mogli uživati u fantastičnoj predstavi Hrvatske. Hrvatska je pritiskala, stvarala šanse pred golom gostujućeg vratara Halldorsona, Islanđani se nisu snašli i bilo je samo pitanje vremena kada će primiti pogodak.

U 27. minuti islandski vratar je morao kapitulirati. Rakitić je oštrim ubačajem pronašao Perišića, koji prenosi loptu na drugu stativu gdje su islandski braniči zaboravili na Mandžukića, koji s lakoćom pogađa za 1-0. Izabranici izbornika Kovača su nastavili presingom i sijevalo je sa svijh strana pred golom Islanda, sve do šokantne 38. minute kada je Mandžukić na sredini terena neoprezno startao na Gunnarssona. Nizozemski sudac Kuipers mu je bez puno razmišljanja pokazao izravni crveni karton.

Poluvrijeme se bez većih drama privelo kraju a u nastavku se opet krenulo na islandska vrata. Već u drugoj minuti nastavka Kovačić je sjajno predriblao cijelu obranu gostiju, dodao na desni bok Srni koji iz punog trka šalje neobranjiv udarac u desni kut vratara Halldarsona za 2-0.

Nakon gola Srne naši igrači su se malo povukli i Islanđanima prepustili inicijativu, no gosti nisu došli do izglednije prilike. Hrvatska je unatoć jednom igraču manje u nekoliko navrata mogla u potpunosti razbiti Islanđane. Tu vrijedi istaknuti gredu Olića nakon škarica, pa fantastična prilika nakon kontre Perišića i Modrića a zatim vrlo dobre šanse Pranjića i Rebića koje je gostujući vratar fantastično obranio.

Niko Kovač u slavlju nije mogao suzdržati suze, doživio je u nekoliko navrata ovacije Maksimira, o kojima je njegov predhodnik samo mogao sanjati, te poručio: “Ma, pustite.Još sam mlad i neiksusan. Možda je sve ovo slučajnost. Uvijek sam govorio da u nogometu postoje samo dobri i loši, a ne mladi i stari igrači. Imao sam ideju igre, no u deset dana nismo uspjeli sve realizirati. No, uspjeli smo. To je najvažnije. Velika zahvala bivšem izborniku Igoru Štimcu koji nas je doveo u ovu situaciju da se borimo za Svjetsko prvenstvo. Hvala i navijačima koji su došli u velikom broju.”

Iako s igračem manje hrvatska je reprezentacija propustila teže poraziti momčad Islanda.
– Nadam se da su moji kritičari shvatili kako nije lako igrati protiv momčadi koja ima igrača manje. Pokazali smo moral. Kada nam se otvorilo mogli smo zabiti i četiri, pet golova. Svim svojim igračima dao bih ocjenu pet. Nadam se da ćemo tako i nastaviti. Do Brazila imamo dovoljno vremena da sve još posložimo. Želim da hrvatska igra nogomet poput ovog bez obzira na ime protivnika. Brzo, borbeno, strastveno, lagano, okomito, agresivno…

Hrvatska je napokon odigrala jednu briljantnu utakmicu, kojom svakako zaslužuje biti na brazilskom Mundijalu. (cd, foto: Fanny Schertzer / wiki)