PSG i Barcelona jednom nogom u polufinalu Lige prvaka

0

Neporaženi Parižani su se prošetali kroz BayArenu u Leverkusenu. Nakon samo tri minute Matuidi je doveo PSG u vodstvo, nakon odličnog proigravanja Verratti-a. Upravo je ovaj dvojac odigrao fantastičnu utakmicu na sredini terena. Gosti su nastavili pritiskati Leverkusen u svojoj polovici i tek nakon nekoliko minuta Leverkusen uspjeva povezati konce igre, no sedam minuta prije odlaska na poluvrijeme počinje show Zlatana Ibrahimović-a: Prvi gol je postigao iz jedanaesterca nakon što je Spahić prekršajem zaustavio Lavezzi-a (39.), da bi u 42. minuti prekrasnim golom povećao na 0:3!

U drugom poluvremenu Leverkusen je pokušavao sve kako bi smanjio rezultat, no nakon drugog žutog kartona Spahića utakmica je bila riješena. PSG se koncentrirao na čuvanje rezultata, te su Francuzi par minuta prije kraja povećali vodstvo na 0:4, strijelac je bio Cabaye. Francuzi su u prvoj utakmici riješili pitanje prolaska u polufinale Lige prvaka, teško je za povjerovat da će Apotekari uspjeti iznenaditi na Parku Prinčeva.

Kao PSG i Barcelona nakon sinoćne pobjede nad Manchester Citiy-em ima najbolje izglede za prolazak u Ligi prvaka. Katalonci su se dugo mučili u Manchesteru, da bi osam minuta nakon početka drugog poluvremena Messi pobjegao Demichelisu, koji ruši Argentinca u šesnaestercu i dobiva izravni crveni karton. Najstrožu kaznu za 0:1 realizirao je Messi (54.).

Manchester City je s igračem manje dolazio u izgledne prilike, ali Barcelona koristi više prostora te u posljednjoj minutu Dani Alves postiže gol za 0:2. S ovom pobjedom Barcelona stoji s jednom nogom u polufinalu. Manchester City će vrlo vjerojatno okončat sezonu Lige prvaka u osmini finala.

U četvrtfinalu 2010. i osmini finalu 2011. FC Barcelona predvođena Pep Guardiolom igrala je protiv Arsenala. 2:2 i 1:2 su završile utakmice, današnji trener Bavaraca je još uvijek bez pobjede kod Arsenala. Barcelona je uvijek u uzvratnoj utakmici izborila plasman u sljedeći krug, no Guardiola poziva na oprez: “Nemoguće je ovdje 90 minuta dominirati, ali ako njima prepustimo loptu, onda će biti jako teško.”

Arsenal igra odličnu sezonu, do proteklog vikenda i pobjede od 2:1 nad Liverpool-om, obrana Arsenala 700 minuta na Emirates-u nije primila pogodak. Upravo će obrana domaćina morati odigrati na visokoj razini protiv Bayerna. Za razliku od prošlogodisnjeg poraza 1:3 na domaćem terenu, Čekićari ove godine ne žele primiti pogodak. “Razgovarali smo o tome koliko je bitno ostati u igri.”, kaže Arsenalov veznjak Jack Wilshere. “Ako doma odigramo 0:0, još uvijek postoji velika šansa za prolazak dalje. Ove godine moramo jednostavno biti pametniji.”

U stožeru Bavaraca upozoravaju: “Moramo biti svijesni da nas očekuje najbolji Arsenal nazad nekoliko godina!”, kaže Karl-Heinz Rummenigge “Očekuje nas iznimno teška utakmica!”. Arsene Wenger misli kako su njegovi igrači naučili mnogo toga te će ove godine biti sasvim druga priča: “Vjerujem da smo mentalno puno bolje pripremljeni nego prije godinu dana.” Ali Emirates Stadium je i za igrače Bayerna mjesto gdje se rado vraćaju, “Lijepo je vratiti se na ovaj stadion.” kaže Arjen Robben, koji je u lanjskom finalu postigao pobjedonosni gol za 2:1 protiv Dortmund-a.(cd, foto; Christophe Pelletier/wiki)