Cibona kroz ABA ligu izborila Euroligu

0

Cibona je ludoj i dramatičnoj završnici u beogradskoj Kombank Areni šokirala favoriziranu Crvenu Zvezdu (70:75) u polufinalu Final foura ABA lige, te izborila finale i osigurala pravo nastupa u Euroligi sljedeće sezone.

Bio je ovo triler u kojem su svi ljubitelji košarke mogli uživati. Cibona je kroz čitavi susret imala prednost, u jednom trenutku čak i 19 poena da bi se Crvena Zvezda u zadnjoj minuti približila na samo jedan poen zaostatka.

Jarel Blassingame koji se u Zagrebu još na vrijeme sjetio da je zaboravio svoju putovnicu, odigrao je fantastičnu utakmicu. Samo u prvom poluvremenu Blassingame je imao više asistencija nego cijela ekipa Zvezde. Cibonin Amerikanac i Dario Šarić su uništavali obranu Crvene Zvezde, pogotovo Šarić je u ovoj utakmici još jednom dokazao zbog čega je izabran za najboljeg igrača ABA lige. Šarića je bio pun teren, radio je sve što je trebalo za svoju ekipu a potez utakmice se dogodio u trećoj četvrtini kad je Šarić uhvatio obrambeni skok i sam prešao cijeli teren, izludio Zvezdinu obranu i na kraju lagano položio loptu u koš.

U prvom poluvremenu suđenje je bilo na razini utakmice, da bi sudačka trojka u drugom poluvremenu malo više navlačila na stranu domaćina. Sreća na strani Cibone što igrači Zvezde nisu bili šuterski raspoloženi.

Blassingame s 28 poena i devet asistencija, te Šarić sa 21 poenom, 15 skokova i šest asistencija su predvodili Cibonu, dok je kod domaćina najbolji bio Jaka Blažić sa 25 poena.

Nakon pune tri godine Cibona se nalazi opet u društvu najjačih europskih klubova u Euroligi. Kakvu budućnost Cibonu tamo čeka valja još vidjeti, jer za biti istovremeno konkurentan u ABA ligi Euroligi treba široki kadar, sa samo sedam, osam igrača u rotaciji toj avanturi će brzo doći kraj. Što će biti s Darijom Šarićem, hoće li ostati u Ciboni i igrati Euroligu, hoće li gradonačelnik Bandić biti široke ruke i pomoći Ciboni u financijskom smislu? Odgovorne ljude u Ciboni čeka jedno zanimljivo ljeto.

Večeras će se odigrati drugi polufinalni susret između Partizana i Cedevite. Finale je na rasporedu u nedjelju. (cd,foto; ABA liga/wiki)