RAZGOVOR Mate Ćurić: Pokažimo svima da je Hrvatska jedna od najljepših zemalja

0

U Münchenu osnovana prva Udruga hrvatskih studenata UHS-München – Vereinigung Kroatischer Studenten München e.V.

I ove godine uoči godišnjih odmora i početka školskih praznika u Bavarskoj, Hrvatska katolička župa München organizirala je tradicionalnu ljetnu feštu koja je kao uostalom svake godine bila jako dobro posjećena od strane ovdašnjih Hrvata. Župnik fra Boris Čarić zajedno s članovima župnog vijeća među njima i dopredsjednikom mr. Antom Morom i drugim vrijednim članovima župe bili su izvrsni domaćini. Uz razne domaće slastice i specijalitete s roštilja te bogat kulturno-umjetnički program bila je to ujedno prilika predstavljanja hrvatskih udruga. Vrhunac ove manifestacije bilo je ipak predstavljanje jedne nove udruge na ovim prostorima. Naime, Hrvati grada München mogu se pohvaliti činjenicom da je formirana UDRUGA HRVATSKIH STUDENATA MÜNCHEN / UHS. 

Bila nam je izuzetna čast porazgovarati s predsjednikom udruge, studentom prava na Ludwig-Maximilians-Universität München,  Matom Ćurićem (na slici u sredini).

1)     Jedan ste od suosnivača Udruge hrvatskih studenata u Münchenu. Od kuda potreba za formiranjem ovakve jedne udruge?

MATE ĆURIĆ:  Za mene je bila jedna činjenica interesantna a ujedno i motivirajuća, naime svakodnevno odlazeći na fakultet na predavanja prolazim pored studentske oglasne ploče, na njoj sam mogao otkriti kako mnogobrojne studentske udruge iz raznih zemalja svijeta traže nove članove, planiraju slavlja i druge slične manifestacije. Postavio sam si pitanje gdje su Hrvati, kako to da grad u kojem živi preko 40 000 Hrvata, veliki broj djece tih Hrvata pohađa studij isl., kako to da mi Hrvati nemamo svoju studentsku instituciju, svoju udrugu  koja bi skrbila o nama tj. hrvatskim studentima i budućim akademičarima. Smatram da je od velike važnosti imati takvu jednu udrugu koja ce naše buduće akademičare podupirati na njihovom putu te na koncu ne samo zastupati interese hrvatskih studenata već i münchenskih Hrvata uopće.

2) Kako ste uspjeli povezati i oformiti udrugu? Pretpostavljam da nije bilo jednostavno…

MATE ĆURIĆ: Sve je započelo jednom idejom, kao što je to inače svojstveno svim projektima većim ili manjim, prvo se u začetku rodi ideja u glavama jednog ili dvojice ljudi, tako i u nas, skupili smo za kratko vrijeme skupinu studenata koji su od samog početka bili oduševljeni našom idejom   .. predstavili smo zatim svoj projekt i uz pomoć Hrvatske katoličke župe München krenuli u akciju. Odmah sam uočio koliki potencijal se krije iza svega. Moram reći da smo svi zajedno ovu ideju ostvarili s velikom euforijom. Ali ponavljam sve je započelo jednom idejom.

3)     Recite nam ukratko koje će Vam biti najvažnije aktivnosti?

MATE ĆURIĆ: Prije svega moramo se okupiti u što većem broju jer samo tako možemo biti snažni.. Sama činjenica da preko  50 % učenika hrvatskih roditelja  u Münchenu pohađa gimnaziju govori o tome koliki će i u budućnosti biti potencijal hrvatskih studenata ovdje u bavarskoj metropoli. Naš glavni moto bit će: “Neka hrvatsko ostane hrvatsko”, što znači da će se udruga zalagati da se njeni članovi na svim razinama razvijaju u hrvatskoj kulturi, vjeri, povijesti i politici  … Ali to neće biti i kraj priče, nije nam namjera sve to držati samo za sebe, namjera nam je otvoriti se u skladu sa europskom mišlju  i njemačkom društvu u kojem živimo jer u potpunosti podupiremo europske procese. Nadalje potrudit ćemo se da budemo od pomoći svim hrvatskim studentima a u to spadaju i oni koji će to tek postati, pomoći im u odabiru studija, naravno nećemo zaboraviti naše studente iz Hrvatske kojima želimo pomagati oko svih pitanja kako doći studirati  u München, koliko će to koštati i kome se obratiti. Vidite ima tu jako puno posla ali samo ako nas bude u što većem broju moći ćemo osnaženo ostvariti sve naše zamisli.

4)     Što mislite s kojim problemima se susreću studenti hrvatskog porijekla danas u Münchenu?

MATE ĆURIĆ : Pa mislim  da najveći problem predstavlja problem anonimnosti hrvatskih studenata ovdje u Münchenu. Zatim često slijedi neinformiranost npr. kome se obratiti ako nastupi neki problem, s kime podijeliti informacije, od koga zatražiti pomoć i naravno vječiti problem financija, gdje se može naci povoljan smještaj i na kraju krajeva s kime otići popiti piće ili nešto proslaviti…To su samo neka pitanja koja muče hrvatske studente, međusobno se ne  poznajemo ali nadam se da će naša udruga to promijeniti na bolje.

5) Poznato je da je većina naših udruga  u svojim aktivnostima okrenuta sebi , što je s jedne strane dobro jer se njeguje hrvatski identitet, s druge strane možda se premalo otvara prema njemačkom društvu. Što Vi mislite o tome kao mladi intelektualac?

MATE ĆURIĆ : Hrvatske udruge potpomognute našom Hrvatskom katoličkom župom ovdje u Münchenu učinile su jako puno u očuvanju hrvatskog identiteta na ovim prostorima na čemu smo jako zahvalni. Mogu reći samo svaka im čast i jedno veliko hvala, međutim mi danas živimo u drugim vremenima. Dobili smo nakon stoljeća muka i znoja, zahvaljujući našim braniteljima i svim onima koji su se žrtvovali za našu slobodu jednu SAMOSTALNU, DEMOKRATSKU I EUROPSKU HRVATSKU. Pogotovo taj europski identitet je trenutno jako važan. Mislim  da je nastupilo vrijeme  pokazati Europskoj uniji i svijetu što smo to sačuvali, pokažimo Münchenu, Bavarskoj i Njemačkoj, pokažimo Europskoj Uniji da je Hrvatska jedna od najljepših zemalja svijeta, ne samo zemljopisno već i na kulturnoj i društvenoj razini. Stoga je moj odgovor na Vaše pitanje, otvorimo se , dignimo ponosno glave i pokažimo Njemačkoj kakav potencijal imamo..

6)     Možete li našim čitateljima nešto više reći o sebi  i Vašim prijateljima, suosnivačima s kojima ste krenuli u osnivanje udruge?

MATE ĆURIĆ : Prije svega mogu reći da su to jako vrijedni prijatelji na koje se kao predsjednik udruge mogu uvijek osloniti, a i oni svakako i na mene. Ne bih sad bilo koga htio posebno isticati, ukratko mi smo svi mladi studenti koji vole smijeh i veselje, nadam se da ćemo u buduće biti u mogućnosti organizirati mnoge fešte ovdje u Münchenu, stoga pozivam sve zainteresirane da nam se pridruže.

dr. Neda Caktaš / CroNews München

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *