Hrvatska uvjerljivo slavila protiv Makedonije

0

Pred polupraznom Arenom (žalosno, prisjetimo se izjave predsjednika HKS-a Ivana Šukera, kako je u 365 dana napravio sve što je mogao za promociju EuroBasketa u Hrvatskoj…) Hrvatska je pobjedila Makedoniju 73:55.

U prvom poluvremenu igrači Makedonije stvorili su dosta problema Perasovićem izabranicima, „pick and roll“ obrana Hrvatske izgledala je katastrofalno pa su Makedonci zasluženo otišli na veliki odmor s vodstvom 30:32.

U drugom poluvremenu na terenu se pojavila neka „druga“ Hrvatska, agresivna obrana po cijelom terenu, dominacija u skoku te fantastični Dario Šarić koji je vukao Hrvatsku na obe strane terena. Upravo je Šarić bio prve ime utakmice s 15 poena i sedam skokova, dok je povratnik Bogdanović ubacio 13 poena i šest skokova.

Nakon utakmice Dario Šarić obratio se novinarima:

“Dali smo dodatnu energiju, dodatan impuls, ekstra rad u obrani. Očito je da Makedonci igraju sa sedam-osam igrača i tu je naša kvaliteta došla do izražaja. Bitno je samo da smo mi pobijedili. Drago mi je da je publika došla na utakmicu protiv ekipe koja možda nije veliko ime, a znam da svi vole doći na takve događaje. Želim da svi dođu navijati za Hrvatsku, a ne da dolaze zbog protivnika. Želim da me boli glava prije utakmice od zahtjeva za ulaznice, to mi puno znači. Bitno je da publika prepozna u košarci kada treba zviždati drugoj ekipi, kad treba presing napraviti, publika mora imati taj neki osjećaj. Najmanje što mogu jest zahvaliti se ovoj divnoj publici, drago mi je što su prepoznali moju borbenost i nadam se da će drugi put neki drugi igrači dobiti standing ovation. Svi bi dali 100 posto za ovu momčad, za Hrvatsku. Ovo je nova Hrvatska koja se bori.”

Sjajan je bio i Bojan Bogdanović: “U prvom poluvremenu smo im pustili dosta otvorenih šuteva, nismo branili kao što smo se dogovorili pa smo na poluvremenu imali malu bukvicu od izbornika Perasovića tako da ste u drugom dijelu mogli vidjeti jednu potpuno novu Hrvatsku.”

Rok Stipčević odigrao je odličnu rolu protiv Makedonaca:

“Mogu reći da smo prelomili utakmicu kroz obranu. U prvom poluvremenu smo primili 32 poena, u drugom 23 jer smo znali ako budemo konzistentni i čvrsti u obrani da ćemo prije prelomiti utakmicu. To se dogodilo kroz treću i četvrtu četvrtinu i na kraju smo mogli mirno privesti utakmicu kraju. Posjedujemo košarkaški talent i znamo igrati; samo je bitno da nastavimo, kao kroz ove tri utakmice do sada, pokazivati požrtvovnost, energiju i da se borimo svi za jednoga. Trebamo pohvaliti i Bojana koji je odigrao ovu utakmicu na vlastitu odgovornost, što pokazuje da je prisutna velika požrtvovnost u momčadi.” (cd)