Bravo susjedi, fantastična Slovenija pregazila Španjolsku!

0

slovenijaOdlična utakmica u Istanbulu. Slovenija je prvi finalist Eurobasketa. Do finala su došli velikom pobjedom nad glavnim favoritom za medalju, Španjolskom. Slovenci su utakmicu prelomili u drugom poluvremenu. Ključna se pokazala treća četvrtina kada su se odvojili na plus 16.

Španjolska – Slovenija 72:90 (19:25, 26:24, 12:24, 15:19)

Slovenci su odlično otvorili utakmicu. Agresivna obrana bila je na zavidnom nivou pa je Slovenija sredinom prve dionice imala prvo značajnije vodstvo, plus šest. Jako dobro je odigrao Klemen Prepelič, a s par dobrih akcija mu se pridružio i Goran Dragič pa su Slovenci pobjegli na plus sedam (10:17). Willy Hernangomez je ubrzo odgovorio s druge strane te ujedno spriječio stvaranje značajnijeg zaostatka.

Imali su Slovenci i vodstvo 19:27 nakon zakucavanja Randolpha. U nastavku su obrane malo popustile pa su koševi padali na obje strane. Jako dobro su Slovenci odolijevali Španjolskom pritisku pa su minutu i pol prije kraja prvog poluvremena imali i ugodnih 39:47. No, kako to kod Španjolske obično biva, ukazala su se tada braća Gasol koja do “velikog odmora” vraćaju svoju momčad u egal (45:49).

Blažić i Vidmar zatim donose plus deset (45:55) Sloveniji već na početku treće četvrtine. Dimec i odlični all-around Dončić vežu još nekoliko sjajnih akcija pa Slovenci vode s 52:68. Treću dionicu Slovenija je dobila s 24:12. Zaostatak je umanjio Sergio Rodriguez polaganjem za minus 16 na isteku treće četvrtine.

Previše su Slovenci imali raspoloženih igrača večeras da bi izgubili utakmicu. Nastavili su gdje su stali i u posljednjih deset minuta pa je ubrzo prednost narasla i do plus 21 pet minuta prije kraja. Tricu je pogodio Dragič pa je španjolski izbornik pozvao minutu odmora kako bi malo razbudio uspavanu momčad.

Nakon minute odmora Španjolci uspijevaju preko Marca Gasola i San Emeteria smanjiti na minus 15. No, tada je jako dobro reagirao iskusni Vidmar  s iznuđenim slobodnim bacanjima, a zatim i krađom lopte starijem Gasolu. Dragič je iz te akcije povukao brzu kontru i proslijedio loptu Randolphu koji polaže za plus 19 na kontu Slovenije.

Motor momčadi, Goran Dragič, opet je pokazao svoju individualnu kvalitetu kada je to bilo najpotrebnije. Nedozvolivši Španjolcima da se vrate u utakmicu, Dragič je mirno utakmicu priveo kraju. Završilo je s visokih 72:92 u korist Slovenije.

Goran Dragič je ujedno bio i najefikasniji na strani pobjednika s 15 poena, šest skokova i pet asistencija. Randolph se također priključio s 15 koševa te tri skoka. Slovenci su imali dosta raspoloženih igrača večeras. Prepelič je ubacio 13, Vidmar 12, a Luka Dončić 11 poena kojima je dodao i 12 skokova te osam asistencija.

Kod Španjolske je standardno najbolji bio Pau Gasol sa 16 koševa. Pomoć je donekle imao od Rickyja Rubia koji je ubacio 13 poena. (cd/Crosarka)